Kaip ir kodėl verta išnaudoti Y kartą, arba kuo ji ypatinga?

 

Pasak amerikiečių mokslininkų Viljamo Štrauso (William Strauss) ir Neilo Hauvo (Neil Howe), kas 20 metų išsivysto išskirtinė žmonijos karta. Kiekviena karta formuojasi skirtingu laikotarpiu, todėl gali išsiskirti iš praeities įvykių ir suformuoti naujus, kuriuos taip pat lydės ir kitoks požiūris. Y kartos atstovai gimę 1984–2003 m priklauso jaunajai kartai, kuri vystėsi daug modernesniame laikotarpyje. Taigi, kokia yra Y karta, kuo ji ypatinga ir ko trokšta jos atstovai?

 

Y kartos atstovas puikiai išmano naująsias technologijas ir geba dirbti ne VIENOJE, o KELIOSE srityse vienu metu

 

Dažniausiai darbą skirtingose srityse išbando studentai, todėl nenuostabu, kad Lietuvoje dauguma studentų dirba keliose vietose derindami darbo grafiką su studijų tvarkaraščiu. Tai puiki galimybė įgyti skirtingo pobūdžio žinių ir kilti karjeros laiptais. Apklausa portale „My University“ parodė, kad daugiau negu pusė apklaustųjų studentų mano, kad studijų metais naudinga įsidarbinti, nes įgyjama darbo patirties (57,3 proc.). Šie rezultatai atskleidė, jog dauguma studentų ryžtųsi dirbti nepilnu etatu, jei tik gautų priimtiną pasiūlymą, tad darbdaviai turėtų atkreipti dėmesį į jaunąją Y kartą.

 

Lankstaus darbo grafiko svarba Y kartos studentams

 

Šios kartos atstovas siekia tobulėti, todėl rutina gali lengvai užmigdyti jo talentą ar išskirtinius gebėjimus. Turėdamas lankstų grafiką, Y kartos atstovas nesusikurtų rutinos ir dirbtų žymiai produktyviau. Kiekvieną dieną jis greitai generuotų idėjas ir lanksčiai žiūrėtų į besikeičiančias darbo sąlygas. Y kartos atstovas puikiai prisitaikytų dirbdamas IT ir inžinerijos sektoriuose, rinkodaros ir pardavimų srityse arba architektūros ir dizaino studijose. Visos šios sritys yra vienos iš geriausiai apmokamų, tad viena iš jų gali būti pats priimtiniausias variantas Y kartos atstovui, nes jis geba laisvai komunikuoti, yra atviras aplinkai, greitai mokosi, puikiai išmano apie naujausias technologijas ir prisitaiko prie kintančių tendecijų, nes nebėra suvaržytas. Ši karta mėgsta pasikeitimus ir jų nebijo, ji daug dirba, todėl senasis dabo stilius nebetinka. Y kartos atstovai mąsto laisvai, jų turėtų nevaržyti net darbo grafikas, nes tik tokiu būdu jie išnaudos visas savo galimybes.

 

Kaip darbdaviui prisitaikyti prie Y kartos trokštamo lankstaus darbo grafiko ir išnaudoti šios sistemos ypatumus

 

Viena iš lankstaus grafiko sistemų buvo sukurta 2003 metais. JAV dvi moterys – J. Thompson ir C. Ressler sukūrė ir sėkmingai diegia įmonėse vadybinę sistemą GoROWE (origin. Results Only Work Environment), pagal kurią žmogus neprisiriša prie darbo vietos ir darbo laiko, vertinamas vienintelis dalykas – jo rezultatas. Ši schema ne tik darbuotoją padaro savo laiko šeimininku, bet ir padeda kompanijai taupyti lėšas, juk galima nuomotis nedideles patalpas, taupyti darbo vietos sąskaitą, o technologijų pagalba matyti kokioje stadijoje yra vienas ar kitas procesas. Galima dirbti namie, jaukioje kavinėje, pliaže, gamtoje. Galima dirbti 10, 20, 40 val. per savaitę. Svarbu viena – rezultatas. Nėra darbo laiko, kelionės į darbą, susirinkimų, kolektyvinių intrigų, pokalbių ir kitų „laiko rijikų“. Juk yra skaičiavimai, kurie rodo, kad biuro darbuotojas darbui skiria tik 3-3,5 val. į dieną. Tad ar būtina tas kelias valandas praleisti būtent ofise? GoROWE sistema įdiegta kompanijoje Best Buy, kurioje dirba apie 3200 biuro darbuotojų ir jų produktyvumas pakilo 35 %, o kaita sumažėjo 90 %. Šie rezultatai rodo, jog lankstus darbo grafikas, registruojant valandas gali būti puikus sėkmės garantas.

 

Taigi, remiantis šiais duomenimis įmonės turėtų atverti duris Y kartos atstovams ir sukurti tokią aplinką, kurioje kiekvienas galėtų nevaržomai generuoti idejas pasirinktu metu. Ši karta yra ypatinga  ir jai netinka senos nuostatos, bet galbūt būtent ji prisidės prie reikšmingų pasikeitimų Jūsų įmonėje, aplinkoje ar gyvenime.

 

gerda_balionyte

 

Gerda Balionytė

ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas

Y kartos atstovė

 

 

 

 


Nėra komentarų

Atsiprašome, bet šiuo metu negalite įrašyti komentaro!